آفاق

انسان چقدر می ارزد ؟!

شنبه, ۲۶ اسفند ۱۳۹۶، ۱۰:۰۷ ب.ظ

 علامه محمد تقی جعفری ـ رحمت الله علیه ـ می گفتند: برخی از جامعه شناسان برتر دنیا در دانمارک جمع شده بودند تا پیرامون موضوع مهمی به بحث و تبادل نظر بپردازند. موضوع این بود: « ارزش واقعی انسان به چیست»؟ ...

هر کدام از جامعه شناسان، سخنانی گفته و معیارهای خاصی ارایه دادند. هنگامی که نوبت به بنده رسید، گفتم: اگر می خواهید بدانید یک انسان چقدر ارزش دارد، ببینید به چه چیزی علاقه دارد و به چه چیزی عشق می ورزد. کسی که عشقش یک آپارتمان دو طبقه است، در واقع ارزشش به مقدار همان آپارتمان است.

کسی که عشقش ماشینش است، ارزشش به همان میزان است. اما کسی که عشقش خدای متعال است، ارزشش به اندازه خداست... من این مطلب را گفتم و پایین آمدم. وقتی جامعه شناسان سخنان من را شنیدند، برای چند دقیقه روی پای خود ایستادند و کف زدند. هنگامی که تشویق آن ها تمام شد، من دوباره بلند شدم و گفتم: عزیزان، این کلام از من نبود، بلکه از شخصی به نام علی ـ علیه السلام ـ است. آن حضرت در نهج البلاغه می فرمایند: « قِیمَةُ کُلِّ امْرِئٍ مَا یُحْسِنُه »؛ «ارزش هر انسانی به اندازه چیزی است که دوست می دارد». وقتی این کلام را گفتم، دوباره به نشانه احترام به وجود مقدس امیرالمؤمنین علی ـ علیه السلام ـ از جا بلند شدند و چند بار نام آن حضرت را بر زبان جاری کردند.

( کیهان نیوز ، 27 تیر 91 ، شماره 20258 - keyhan news.ir )

نظرات  (۲)

یا امیرالمومنین ...
پاسخ:
یا حیدر
تشکر

۲۶ اسفند ۹۶ ، ۲۲:۳۰ محمد زیبانویس
یحسن در لغت از احسن الشیء است یعنی چیزی را خوب بداند و معنای حدیث یعنى عزّت و احترام هر شخصى در میان مردم به اندازه دانش او است.

شاید این ترجمه دقیق‌تر باشد.

ممنون از مطلب زیبایتان.
پاسخ:
سلام
درسته عزیز
این ترجمه به نظر از سید رضى (ره) است
ممنون از حضور و نظرتون


ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.